Friedrich Ladegast

 

friedrich-ladegastmini

Znakomity XIX wieczny budowniczy organów urodził się 30 sierpnia 1818r w Hermsdorf w Saksonii.
Praktykę zdobywał u swego brata Christlieba organmistrza z Geringswalde.
Zbudował swoje pierwsze dwa instrumenty w wieku lat dwudziestu.
Następnie jako czeladnik rozwijał swoje umiejętności w pracowniach Johanna Gottloba Mende w Lipsku, Urbana Kreutzbacha w Borna, Adolfa Zuberbiera w Dessau, Martina Wetzela w Strasburgu ale przede wszystkim w pracowni Aristida Cavaille-Colla w Paryżu.

Praktyka jaką zdobył w pracowni Cavaille-Colla miała duży wpływ na późniejsze projekty Ladegasta. Z Paryża przeniósł na grunt niemiecki innowacyjne rozwiązania takie jak: swellpedal (szafa ekspresyjna) oraz dźwignię Barkera. Obydwa urządzenia zamontowane także w organach poznańskiej fary. Świadomie zachował trakturę mechaniczną w swoich instrumentach będąc kontynuatorem sztuki XVII i XVIIIw.

W 1846 roku w Weissenfels założył własną pracownię gdzie pierwszy instrument zbudował dla miejscowości Geusa w Saksonii. Remontował także instrument Andreasa Silbermanna w Strassburgu co pozwoliło mu na zgłębienie budowy instrumentów barokowych. Tajniki sztuki organmistrzowskiej przekazał swojemu synowi Oskarowi, który wspólnie z ojcem prowadził warsztat, a przejął go w roku 1898. Syn Oskar także był zaangażowany w pracę przy poznańskim instrumencie.

Ladegast zmarł w Weissenfels 30 czerwca 1905roku jako słynny budowniczy organów.
Dorobek jego to 156 zinwentaryzowanych instrumentów. Najbardziej znane to instrument w katedrze Merseburgu zbudowany w latach 1853 – 1855, w kościele św Mikołaja w Lipsku z lat 1859 – 1862, organy w katedrze w Szwerinie ukończony w roku 1871, oraz w słynnej sali koncertowej Musikverein w Wiedniu ukończony w 1872r.

W Polsce możemy podziwiać dwa instrumenty: w poznańskiej farze 1872 – 1876 oraz potrzebujący renowacji w kościele św. Jakuba Większego Apostoła w pod poznańskiej Głuszynie zbudowany w latach 1883 – 1884.

zdjęcie: 1900r, źródło: Ladegast Collegium

Comments are closed